İlham Əliyev 1 fərman, 1 sərəncam imzaladı [xfvalue_red]
İlham Əliyev 1 fərman, 1 sərəncam imzaladı
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 19 dekabr tarixli 413 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyinin vəsaitindən istifadə Qaydası”nda dəyişiklik edilməsi haqqında fərman imzalayıb.
Fərmanın mətnini təqdim edirik:
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 19 dekabr tarixli 413 nömrəli Fərmanı (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2018, № 12 (I kitab), maddə 2570 (Cild I) ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyinin vəsaitindən istifadə Qaydası”nın 6.1.2-ci yarımbəndinə “40 faizi” sözlərindən sonra “, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin müəyyən etdiyi meyarlara uyğun olaraq yerli istehsala aid edilən müasir suvarma sistemlərinə münasibətdə isə 60 faizi” sözləri əlavə edilsin.
Prezident İlham Əliyev Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 28 fevral tarixli 3163 nömrəli Sərəncamında dəyişiklik edilməsi barədə sərəncam imzalayıb.
“Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 28 fevral tarixli 3163 nömrəli Sərəncamında (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2022, № 2, maddə 160 (Cild I) aşağıdakı dəyişikliklər edilsin:
1. Adında və 1-ci hissəsində “2022–2026-cı” sözləri “2022–2028-ci” sözləri ilə əvəz edilsin.
2. Həmin Sərəncamla təsdiq edilmiş “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı” üzrə:
2.1. adında “2022–2026-cı” sözləri “2022–2028-ci” sözləri ilə əvəz edilsin;
2.2. 1-ci hissə üzrə:
2.2.1. birinci abzasda “2022–2026-cı” sözləri “2022–2028-ci” sözləri ilə əvəz edilsin;
2.2.2. on birinci abzas üzrə:
2.2.2.1. birinci cümlədə “400 nəfərdən çox olmamaqla, ümumilikdə 2000” sözləri “500” rəqəmləri ilə, “və magistratura” sözləri “, magistratura və doktorantura” sözləri ilə əvəz edilsin;
2.2.2.2. aşağıdakı məzmunda dördüncü cümlə əlavə edilsin:
“Ali təhsilin doktorantura səviyyəsində ölkənin sosial-iqtisadi inkişafının prioritet istiqamətlərinə uyğun ixtisaslara üstünlük verilməsi Azərbaycan Respublikasında akademik potensialın gücləndirilməsini, elmi-texniki və intellektual potensialın artırılmasını, elmi yaradıcılığın inkişafını və elmi biliklərin yayılmasını təmin edəcəkdir.”;
2.3. 2-ci hissənin üçüncü abzasının ikinci cümləsinə “artırır” sözündən sonra “, elmi kadr hazırlığının səmərəliliyinin yüksəldilməsini, ölkənin elm və innovasiya potensialının gücləndirilməsini şərtləndirir” sözləri əlavə edilsin;
2.4. 4-cü hissə üzrə:
2.4.1. birinci cümlədə “2022–2026-cı illərdə, hər il 400 nəfərdən çox olmamaqla, ümumilikdə 2000” sözləri “2022–2028-ci illərdə, hər il 500” sözləri ilə əvəz edilsin;
2.4.2. ikinci cümlədə “ən azı 80 faizi” sözləri “2022–2024-cü illərdə 80 faizədək hissəsi” sözləri ilə əvəz olunsun və həmin cümləyə “səviyyəsini” sözündən sonra “, 2025-ci ildən başlayaraq isə 25 faizindən çox olmayan hissəsi ali təhsilin bakalavriat səviyyəsini və 20 faizindən çox olmayan hissəsi ali təhsilin doktorantura səviyyəsini” sözləri əlavə edilsin;
2.5. 5-ci hissənin altıncı abzasından “təhsilin bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə” sözləri çıxarılsın;
2.6. 6-cı hissə üzrə:
2.6.1. 6.2-ci bəndin üçüncü abzasında “da gücləndirəcəklər” sözləri “gücləndirəcək, ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq reytinqinin yüksəlməsinə və elm-tədqiqat profilli təhsil müəssisələrinə çevrilməsinə şərait yaradacaqlar” sözləri ilə əvəz edilsin;
2.6.2. 6.3-cü bəndin ikinci abzasının ikinci cümləsindən “isə” sözü çıxarılsın və həmin cümləyə “magistratura səviyyəsində” sözündən sonra “, ölkənin sosial-iqtisadi inkişafının prioritet istiqamətlərinə uyğun ixtisas üzrə təhsil almaq istəyən, elmi nəticələri və elmi potensialı olan yaradıcı gənclərə isə ali təhsilin doktorantura səviyyəsində” sözləri əlavə edilsin;
2.7. 9-cu hissə üzrə:
2.7.1. 9.1-ci bənd üzrə:
2.7.1.1. “Əsas icraçı orqan (qurum)” sütununda “Təhsil Nazirliy” sözləri “Elm və Təhsil Nazirliyi” sözləri ilə əvəz edilsin;
2.7.1.2. “İcra müddəti” sütununda “2022” rəqəmləri “2024” rəqəmləri ilə əvəz edilsin;
2.7.2. 9.2-ci bənd üzrə:
2.7.2.1. “Digər icraçılar” sütununa “Təhsil” sözündən əvvəl “Elm və” sözləri əlavə edilsin;
2.7.2.2. “İcra müddəti” sütununda “2022” rəqəmləri “2024” rəqəmləri ilə əvəz edilsin;
2.7.3. 9.3-cü bənd üzrə:
2.7.3.1. “Əsas icraçı orqan (qurum)” sütununa “Təhsil” sözündən əvvəl “Elm və” sözləri əlavə edilsin;
2.7.3.2. “İcra müddəti” sütununda “2022” rəqəmləri “2024” rəqəmləri ilə əvəz edilsin;
2.7.4. 9.4-cü bənd üzrə:
2.7.4.1. “Digər icraçılar” sütununa “Təhsil” sözündən əvvəl “Elm və” sözləri əlavə edilsin;
2.7.4.2. “İcra müddəti” sütununda “2022” rəqəmləri “2024” rəqəmləri ilə əvəz edilsin;
2.7.5. 9.5-ci bəndin “İcra müddəti” sütununda “2022–2026” rəqəmləri “2022–2028” rəqəmləri ilə əvəz edilsin.