Aygün Bəylərin “Tut ağacı” mahnısı necə yaranıb... - Maraqlı TARİXÇƏ [xfvalue_red]
Aygün Bəylərin “Tut ağacı” mahnısı necə yaranıb... - Maraqlı TARİXÇƏ
Həzin, ürəyəyatımlı musiqisi olan “Tut ağacı” mahnısı yəqin ki, bundan sonra da yalnız Aygün Bəylərin ifasında seviləcək. Çünki mərhum Əməkdar artist təkrarolunmaz ifası ilə bu mahnıya elə bir möhür vurub ki, onu dinləyənlər çətin bu səsi yaddan çıxarsınlar.
Bəs musiqisi bəstəkar Aygün Səmədzadəyə, sözləri Zakirə Allahverdiyevaya aid olan xatirələrlə dolu "Tut ağacı" mahnısı necə yaranıb?
Saytı mahnının tarixçəsini sizə təqdim edirik.
“Tut ağacı” mahnısının tarixçəsini onun yaranmasının səbəbkarı - “Çaşıoğlu” nəşriyyatının direktoru Rəhilə Soltanqızı danışıb:
“... İndi sevə-sevə dinlədiminiz “Tut agacı” mahnısının sözləri rəfiqəm, mənə bacı qədər əziz olan Zakirə Allahverdiyevanındır. Günlərin bir günü ona sürpriz etməyi qərara aldım. O zaman bəstəkar Aygün Səmədzadə yaradıcılığa təzə başlamışdı. Onun “Məktəb illəri” mahnısı da çox məşhurlaşmamışdı. Azərbaycan Dövlət Televiziyasindakı “Böyük tənəffüs” verilişinin “Məktəb illəri” rubrikasında süjet bu mahnının sədaları altında başlayardı. Az bir zamanda bu mahnı xeyli sevildi.
Aygün xanımla yaxından tanış olmuşdum deyə, Zakirə xanımın şeirlərini də götürüb getdim onlara. Evlərində təmir işləri gedirdi. Parket cilalayan aparatı mənzilin otaqlarından birinin ortasında gördüm. Royal olan otaqda isə xalçalar qatlanıb bir küncə yığılmısdı. Aygün Səmədzadə dedi ki, “ayaqqabılarını soyunma, evdə təmir gedir, mən də elə burda qalıb isləyirəm”.
Royalın üstündə çoxlu notlar var idi. Gəlişimin məqsədini dedim. Şeirləri ona təqdim etdim. Aygün xanım vərəqlərə göz gəzdirdi, hətta şeirlərdən bir-ikisini oxudu da... Dedi ki, baxacaq.
Sağollaşıb ayrıldım. Üç gündən sonra mənə zəng vurub dedi ki, mahnı artıq hazırdı. Çox təccübləndim ki, nə tez? Gülə-gülə dedi ki, “yazdım da...”.
Yenidən onlara getdim, qapını üzümə gülə-gülə açdı. Dedi ki, ona təqdim etdiyim şeirlərdən birinə mahnı yazıb. Soruşdum ki, bəs təmir aparılan səs-küylü mənzildə bunu necə edib?
Söylədi ki, “güləcəksən mənə, amma o biri otaqda usta parketi cilalıyırdı, bu biri otaqda o səsi eşidə-eşidə elə bil mənə vəhy gəldi”.