17 fevral 2026-cı il tarixində Bakı şəhərindəki ADA University-də “The Caspian Emergency: Causes, Consequences and Solutions” adlı beynəlxalq dəyirmi masa keçirilib. Tədbir Xəzər dənizinin səviyyəsinin azalmasının səbəbləri, nəticələri və regionda birgə həll yolları mövzusuna həsr olunub.
Tədbir Astanada keçiriləcək Regional Ekoloji Sammit ərəfəsində, həmçinin Qazaxıstan Prezidenti Kassym-Jomart Tokayevin su problemləri ilə mübarizə təşəbbüsləri çərçivəsində təşkil edilib. Bu təşəbbüslərə Xəzər dənizinin səviyyəsinin azalması və regionun su ehtiyatlarının dayanıqlı idarə olunması məsələlərinin təşviqi daxildir.
Dəyirmi masada diplomatik missiyalar, elmi institutlar, aidiyyəti dövlət qurumları və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak edib. Spiker qismində Qazaxıstan və Azərbaycanın ekologiya və xarici işlər nazirliklərinin rəhbərləri, su ehtiyatları sahəsində ekspertlər və ixtisaslaşmış institutların elmi əməkdaşları, həmçinin Azərbaycanda akkreditə olunmuş xarici ölkə səfirliklərinin rəhbərləri çıxış ediblər.
Tədbir iştirakçıları regionun ekoloji problemlərinin həlli istiqamətində fikir mübadiləsi apararaq, birgə təşəbbüslərin koordinasiyasını müzakirə ediblər.