Ağstafa Su Meliorasiya Sistemləri İstismarı İdarəsinin rəisi Fərid Eyyubov vəzifə öhdəliklərini kobud şəkildə pozur. İş saatlarında idarədə olmaması və sakinlərin problemlərinə laqeyd yanaşması, idarənin fəaliyyətində ciddi boşluqların mövcud olduğunu açıq şəkildə göstərir. Belə mövqe yalnız idarənin səmərəsizliyini deyil, eyni zamanda vətəndaşların hüquqlarının qorunmamasını da ortaya çıxarır.
Qanuntv.az saytının rəhbəri Bəxtiyar Vəliyev sakinlərlə görüş zamanı bildirilib ki, idarə rəhbərliyi onların müraciətlərini dinləmir, görüşlər təşkil etmir və vətəndaşların problemlərinə məhəl qoymur. Bu vəziyyət, birbaşa olaraq idarənin şəffaflıq və hesabatlılıq prinsiplərinə ziddir və ictimai etimadı ciddi şəkildə sarsıdır.
Vətəndaşların hüquqları Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə qorunur. “Vətəndaşların müraciətləri haqqında” Qanun və digər normativ aktlar göstərir ki, vətəndaş müraciətləri diqqətlə araşdırılmalı, onlara operativ cavab verilməli və problemlər həll olunmalıdır. Lakin Ağstafa Su Meliorasiya Sistemləri İstismarı İdarəsində rəhbərliyin fəaliyyətsizliyi bu prinsiplərin kobud şəkildə pozulması deməkdir.
Bu halların davam etməsi yalnız rayon sakinlərinin narazılığını artırmır, həm də aidiyyəti dövlət qurumları qarşısında ciddi məsuliyyət məsələsini gündəmə gətirir. İdarə rəhbərliyi vəzifə öhdəliklərini yerinə yetirmədiyi üçün sosial ədalət prinsipləri və vətəndaş hüquqlarının qorunması təhlükə altındadır.
Aidiyyəti qurumlar dərhal araşdırma aparmalı, rəhbərliyin fəaliyyətsizliyinə hüquqi qiymət verməli və vətəndaşların müraciətlərinə cavab verilməsini təmin etməlidir. İctimaiyyət və sakinlər isə artıq bu mövqedən narazıdır və rəhbərliyin məsuliyyətsizliyi ilə barışmayacaq.